Pro mě osobně je strašně příjemný vědět, jaká spousta lidí tady bigbítem žije.. Tom KV

Nedělní chvilka filosofie (2)

13. března 2011 v 12:00 | Číňan |  Nedělní chvilka filosofie
Filosofie - nástin termínu

Když jsem se rozhodnul pro tuto rubriku, neuvědomil jsem si, že pojem filosofie je vlastně pro mnoho lidí dost nejasný. Proto abych nějakým způsobem uvedl věc na správnou kolej, využil jsem Wikipedie, a takové základní vysvětlení, nebo chcete-li výtažek na toto téma zde cituji, aby v tom bylo trochu jasno.

Filosofie nebo filozofie, řecky φιλοσοφία, z φιλειν (filein, mít rád, toužit po něčem) a σοφια (sofía, moudrost, zdatnost) je soustavné, racionální a kritické zkoumání skutečnosti, světa a člověka, případně i toho, co je přesahuje (metafyzika). Hledání pravdivého poznání, smyslu a dobrého života prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse, která vyžaduje určité pojmy. Není to tedy jen akademická disciplina, ale také způsob života, který začíná údivem nebo zklamáním nad tradičními výklady věcí (Platón) a snaží se s tajemstvím světa a existence nějak vyrovnat.

Filosofové o filosofii

Myšlenky velkých filosofů nezastarávají a tím nejcitovanějším je dodnes Platón. Někteří filosofii charakterizovali takto:

"Údiv je postoj člověka, který moudrost skutečně miluje, a není jiný počátek filosofie než tento." Platón

"Údiv vedl lidi k filosofování - na počátku i dnes - a to tak, že se zarazili s údivem u nejbližších otázek a potom se pomalu zamýšleli i nad většími věcmi… A kdo se zamýšlí a diví, ten se domnívá, že neví." Aristotelés

"Kdo chce hledat radost sám v sobě, nenajde ji jinde než ve filosofii." Aristotelés
"Filosofie je péče (starost) o duši." Cicero

"Studium filosofie není k tomu, abychom věděli, co se lidé domnívali, ale jak se to má s pravdou věcí." Tomáš Akvinský

"Žít a nefilosofovat je jako mít zavřené oči a nikdy se ani nepokusit je otevřít." René Descartes

Immanuel Kant vymezil úlohu filosofie třemi otázkami: "Co mohu vědět? Co mám činit? V co mohu doufat?", které lze shrnout do jediné: "Co je člověk?"

"Úkolem filosofie je pochopit to, co jest." G.W.F. Hegel

"Zachytit hranice rozumu - jen to je pravá filosofie." Friedrich Nietzsche

"Velká filosofie není filosofie bez chyb, ale beze strachu." Charles Péguy

Všechny lidské kultury měly a mají svoji tradiční moudrost, vyprávění, básně a přísloví, která se v dané společnosti přijímají jako autorita. Na to, co říkají, se nelze zeptat "proč?" Potíž začíná tam, kde na sebe dvě různé moudrosti narazí: která z nich teď platí? Právě v takové situaci řeckých měst vznikl někdy v 6. století př. n. l. nový způsob hledání či "touhy po moudrosti" (filo-sofie), který se neopíral o Homéra ani Hésioda, nýbrž snažil se přijít věcem na kloub pozorováním, přemýšlením a argumentací, zkrátka vlastním rozumem a diskusí. Rozum je totiž všem lidem společný a - jak říká Descartes - "mezi lidi nejlépe rozdělen". Pokud je ale kritický i sám k sobě, nedělá si nárok na definitivně platnou moudrost, nýbrž ví, že ji bude vždycky jen hledat.

Filosofie v tomto užším slova smyslu se tedy vyznačuje tím, že žádný názor ani tvrzení nemůže přijmout jako nepochybný a musí se vždycky ptát: je to opravdu tak? A proč? Na druhé straně jí nic nebrání zabývat se jakýmkoli tématem, využívat jakýchkoli pramenů a inspirací, nejen poznávat a popisovat, ale také kritizovat a hodnotit. Ve 20. století se začal název filosofie používat v širším slova smyslu i pro vypracované systémy náboženské a školy moudrosti, a mluví se tedy i o filosofii indické, čínské nebo africké.

Tolik k dnešní chvilce filosofie. Vlastně jsem se dnes sám vůbec nedostal k napsání čehokoliv a tak to ponechám na příští týden. Přeji příjemnou neděli a trochu času na přemýšlení o životě apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 drahuna (Drahomir Chytry) drahuna (Drahomir Chytry) | E-mail | 21. března 2011 v 7:59 | Reagovat

Indicky filosofer Osho(Bhagwan Rajneesh) predseda filosoficke indicke spolecnosti po te co dosahl osviceni nadnesl,ze filosofie je diskuse a uvahy o nevedomosti, protoze vedomost (pravda)je neznama.Po poznani pravdy jsou jenom fakta. Byl vyloucen!Pote i ze 32 dalsich statu,kam prijel na pozvani svych priznivcu a nasledovniku, vladnimi predstaviteli.Veda v podstate pomaha potvrdit spravnost a nespravnost uvah.Milan Tyrpekl(technik od FLEMINGS) rad rikaval "kdo umi ten umi,kdo neumi cumi". Kdysi se mi libila uvaha "neni pivo jako pivo,ale pivo je pivo",kterou jsem slysel v Nejdecke hospode od Straisbiera. A na zaver moje vlastni uvaha "trubec je tvor, ktery tim ,ze se chce milovat pacha sebevrazdu" :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

MF DNES